مجله اینترنتی مدیریت بحران و سوانح

اولین مجله اینترنتی علمی، آموزشی و فنی در زمینه مدیریت بحران و سوانح به زبان فارسی

سال پنجم: شماره چهارم-مطلب سوم: شاخص کمکهای بشردوستانه پس از بحرانها

موسسه دارا (DARA) که یک موسسه غیر دولتی است اخیرا شاخص کمکهای بشردوستانه پس از بحرانها را برای سال 2010 تهیه و منتشر کرده است. هدف این موسسه افزایش کیفیت و کارایی کمکهای ارایه شده به مردم آسیب دیده پس از بحرانها می باشد. این شاخص به دنبال روشن کردن پاسخ 5 سوال و محور اساسی در این زمینه است که عبارتند از:

محور 1- آیا کمکهای ارایه شده در راستای نیازهای جمعیت آسیب دیده و یا به دنبال منافع سیاسی، استراتژیک و غیره می باشند؟

محور 2- آیا کمکهای ارایه شده منجر به تقویت ظرفیتهای محلی و پیشگیری از بحرانهای بعدی در بلند مدت می شوند و با خیر؟

محور 3- آیا سیاستها و عملکرد کشورهای کمک دهنده به بهبود و تسهیل فعالیت سازمانهای بشردوستانه کمک می کنند؟

محور 4- آیا کشورهای ارایه کننده کمکها قوانین بین المللی موجود در این زمینه را راعات کرده و دسترسی لازم برای بهبود کمک رسانی به مردم غیر نظامی آسیب دیده را فراهم می نمایند؟

محور 5- آیا کشورهای کمک کننده در حسابرسی، پاسخگویی و یادگیری در اقدامات بشر دوستانه مشارکت می کنند؟

گزارش سال 2010 بر اساس مدارک و مستندات مربوط به کمکهای انسان دوستانه صورت گرفته در سال 2009 در 14 کشور افغانستان، آفریقای مرکزی، کلمبیا، جمهوری دموکراتیک کنگو، اندونزی، فلسطین اشغالی، پاکستان، فیلیپین، سومالی، سری لانکا، سودان، یمن و زیمباوه می باشد. این کشورها در مجموع بیش از 60 درصد کمکهای بشر دوستانه را در این سال دریافت نمودند.  

روش کار به این ترتیب است که تهیه کنندگان شاخص در سال 2009 تا 2010 با بیش از 475 نفر از نمایندگان کلیدی سازمانهای امدادگر در 14 کشور متاثر شده از بحرانها مصاحبه کرده اند. تهیه کنندگان شاخص همچنین با نمایندگان 75 سازمان کمک دهنده مصاحبه کرده اند.

خلاصه یافته ها:

این گزارش نشان می دهد که دولتهای کمک کننده پیشرفتهایی هر چند کند در زمینه انجام تعهدات و رعایت اصول کمکهای بشر دوستانه داشته اند. با این حال نتایج نشان می دهد که تعدادی از دولتها همچنان منافع سیاسی و غیره را در اعطای کمکها دنبال می نمایند.  در عین حال تعدادی از کشورهای دریافت کننده کمک نیز به گونه ای رفتار کرده اند تا از بحرانها و کمکهای اعطا شده در جهت اهداف و منافع داخلی خود استفاده نمایند.  اینها باعث شده اند تا توانایی و کارایی سازمانهای کمک رسان در مناطق آسیب دیده کاهش یابد.  بالاخره اینکه این شاخصها نشان می دهند که پاسخگویی دولتهای کمک دهنده در برابر مردمی که به آنها کمک می شود نیز باید بهبود داده شود.

مهمترین یافته های گزارش سال 2010 عبارتند از:

1. افزایش روند سیاسی سازی اعطای کمکهای بشر دوستانه به معنای آن است که میلیونها نفر کمکهای مورد نیازشان را دریافت نمی کنند.

دولتهای کمک کننده باید مطمئن شوند که کمکها بر اساس نیازهای مردم و نه بر اساس اهداف سیاسی، اقتصادی و نظلمی اولویت بندی و تحصیص داده می شوند. 

2.  استمرار شکاف موجود در حفاظت از جمعیت غیر نظامی و فقدان دسترسی امن به معنای آن است که مردم آسیب دیده همچنان در معرض خطرات و تهدیدات هستند.  کشورهای کمک کننده باید حفاظت از غیر نظامیان را در اولویت قرار دهند و امکان دسترسی سازمانهای امداد رسان به مردم آسیب دیده را فراهم کنند.

3. فقدان تعهد سیاسی و سرمایه گذاری در زمینه پیشگیری و آمادگی در برابر بحرانها منجر به افزایش اثرات و پیامدهای بحرانهای آتی خواهد شد.  دولتهای کمک کننده باید منابع بیشتری را صرف پیشگیری و کاهش خطرات بنمایند.

4. پیشرفت کند در زمینه اصلاح سیستم کمک رسانی به معنای آن است که کمکها از کارایی و تاثیر گذاری لازم برخوردار نیستند. کشورهای اعطا کننده کمکها باید با یکدیگر و سایر فعالان در این زمینه بخصوص مقامات محلی و اجتماعی در کشورهای آسیب پذیر همکاری کرده تا اصلاحات لازم در سیستمهای کمک رسانی و کارایی آنها را سرعت بخشند.

5. دولتهای اهدا کننده کمکها کلا در زمینه شفافیت کمکها و پاسخگویی به مردم آسیب دیده از بحرانها بسیار ضعیف هستند.  دولتهای کمک کننده باید شفافیت خود در زمینه کمکهای انسان دوستانه را افزایش داده و در مقابل مردم آسیب دیده پاسخگو باشند تا کارایی کمک هایشان افزایش یابد.

رتبه بندی کشورهای از نظر کمکها

کشورهای اعطا کننده کمکها بر اساس معیار رعایت قوانین بین المللی در اعطای کمکها را می توان به سه دسته تقسیم کرد:

گروه اول: سطح بالا (دانمارک، فنلاند، لوکزامبورگ، هلند، نیوزلند، نروژ، سوئد).

گروه دوم: سطح متوسط (استرالیا، کانادا، کمیسیون اروپا، آلمان، ایرلند، انگلستان، و آمریکا).

گروه سوم: سطح پایین (اطریش، بلژیک، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، پرتغال و اسپانیا)

چالشها و مسایل

مهمترین چالشها و مسایلی  که این گزارش به آنها اشاره کرده است عبارتند از:

  • سیاسی کردن و ابزاری شدن کمکها
  • از بین رفتن اصل بی طرفی در کمکها
  • دسترسی به مردم آسیب دیده و حفاظت از آنها
  • عدم توجه به نیارها در توزیع کمکها
  • عدم ارتباط ککها با اقدامات پیشگیرانه و آماده سازی در برابر بحرانها
  • عدم انعطاف پذیری و زمان بندی کمکها
  • عدم حمایت کافی از اصلاحات مورد نیاز در سیستم اعطای کمکهای بشر دوستانه و فقدان پاسخگویی
  • عدم یادگیری از اقدامات گذشته

گزارش کامل این شاخص را می توانید از سایت زیر به دست آورید:

http://daraint.org/humanitarian-response-index/humanitarian-response-index-2010/

+ نوشته شده در  پنجشنبه سی ام دی ۱۳۸۹ساعت 9:25  توسط دکتر علی عسگری- Dr. Ali Asgary  | 

سال پنجم: شماره چهارم-مطلب دوم:فرازهایی از سمینار درسهایی از زلزله هائیتی: به مناسبت سالگرد زلزله ها

روز دوشنبه 10 ژانویه 2010 من و همکاران سمیناری را به مناسبت سالگرد زلزله هائیتی در دانشگاه یورک برگزار کردیم که خوشبختانه بسیار مورد توجه کارشناسان، محققان، اساتید و دانشجویان قرار گرفت. در این سمینار یک روزه ما تلاش کردیم تا نمایندگانی از سازمانهای مختلف دولتی, غیر دولتی، خصوصی و رسانه های جمعی را که از کانادا در کمک رسانی و امداد و بازسازی هائیتی حضور داشتند گرد هم بیاوریم و تجربیات آنها را به دیگران منتقل کرده و درسهایی را که می توان از این زلزله برای بحرانهای بعدی و ادامه بازسازی و مدیریت بحران در هائیتی گرفت را مستند و متنشر نماییم. سخنرانان و شرکت کنندگان مطالب بسیار زیاد، مهم و ارزشمندی را بر اساس تجربه حضورشان در عرصه های مختلف مدیریت این بحران ارایه نمودند.  در این یاداشت مختصر برخی از آنها را که به نظر من مهم می آید و می تواند مورد توجه و استفاده علاقمندان به این موضوع باشد را به اختصار اشاره می کنم.

1. رسانه های محلی هائیتی در جریان زلزله از دست رفتند و متاسفانه توجه چندانی به احیاء آنها نشد.  این در حالی است که رسانه های محلی با توجه به آشنایی به زبان و فرهنگ و مسایل محلی می توانستند اطلاع رسانی بهتری بنمایند. رسانه های بین المللی هم هیچ کمک جدی به آنها نکردند. یکی از مفید ترین کارهایی که می توانستند بکنند شاید این بود.

2. بی ثباتی سیاسی در هر شکلی لطمات جدی به مدیریت بحران و سرعت و پیشرفت امداد رسانی و بازسازی وارد می آورد.  بطوریکه اغلب تصمیمات مدتها قبل از انتخابات ناموفق ریاست جمهوری در هائیتی معلق بوده و همچنان بلاتکلیفی سیاسی مانع انجام بسیاری از کارهای زیربنایی که نیاز به تصمیمات دولتی دارد شده است.

3. ویرانی ساختمانها و مراکز دولتی بخصوص پلیس و غیره در اثر زلزله باعث پیچیدگی بسیار بیشتر شرایط و بحران می شود.

4. داشتن تجربه در امداد رسانی برای نیروهای امداد رسان بسیار مهم است. باید افراد را آموزش داد و با تمرینات زیاد تجربه آنها را افزایش داد.

5. از توصل جویی به فرضیات و اگر ها درتصمیم گیری های مربوط به امداد رسانی و بازسازی باید به شدت خودداری نمود.

6. بازسازی امری زمان بر و سخت است. بنابراین باید از دادن وعده های بی مورد به مردم شدیدا خودداری شود. این نکته باید به مسئولینی که تجربه کافی در این زمینه ها ندارند همواره گوشزد شود.

7. تا آنجا که ممکن است مردم محلی را در همه امور وارد نمایید و آنها را بکار بگیرید.

8. نقش رسانه های جدید و داوطلبانی که می توانند از این طریق به اطلاع رسانی کمک بکنند را دست کم نگیرید.

9. در شهرهای بزرگ که درصد بیشتری از مردم مالک مسکن نیستند و در ساختمانهای چند طبقه زندگی می کنند پس از زلزله پیدا کردن زمین کافی برای اسکان موقت آنها کار بسیار دشواری است. 

10 سازمانهای غیر دولتی زیادی پولهای فراوانی جمع آوری کردند ولی کمتر از یک سوم آن را تا کنون در هائیتی به مصرف رسانده اند. حساب و کتاب چندانی در کار نیست. نظام بهتری برای جمع آوری کمکهای مردمی لازم است.

11. رقابت بیش از حد سازمانهای غیر دولتی با یکدیگر و شیوع بیش از اندازه آنها در مناطق آسیب دیده بر دامنه بحران می افزاید و کار هماهنگی و برنامه ریزی را بسیار دشوار می نماید.  بخش قابل توجهی از منابع کمک رسانی صرف نیروهای انسانی خود این سازمانها می گردد. بیش از 10000 سازمان غیر دولتی به هائیتی رفتند ولی بسیاری از آنها کارایی بسیار پایینی از خود نشان دادند.

 12. آب مایه حیات است. ارایه آشامیدنی و بهداشتی سالم به مردم آسیب دیده و جلوگیری از آلوده شدن منابع آب مصرفی مردم بسیار مهم است.  

13. از راه حل ها و ابزارهای ساده غافل نشوید.  در بسیاری از موارد راه حل های بومی، سنتی و ساده در شرایط بحرانی کارا تر از راه حل های با تکنولوژی پیشرفته هستند.

اینها فقط اجمالی از مطالب مطرح شده در این سمینار یک روزه بودند.

برای اطلاعات و استفاده بیشتر از سخنرانی ها به سایت زیر مراجعه نمایید:

haiti.blog.yorku.ca

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و دوم دی ۱۳۸۹ساعت 17:49  توسط دکتر علی عسگری- Dr. Ali Asgary  | 

سال پنجم: شماره چهارم-مطلب اول: پیامدهای تحقیقاتی زلزله بم

بحرانها اتفاق می افتند و پیامدهای غالبا منفی خود را بر جای می گذارند. زلزله بم که در چنین روزی در سال 2003 میلادی به وقوع پیوست متاسفانه  نزدیک به 30 هزار نفر از مردم شهر بم را کشت و تعداد زیادی را مجروح و بی خانمان نمود. تحقیقات در مورد بحرانها از جمله آثار مثبت آنها می باشند که می توانند برای پیشگیری و کاهش بحرانهای آتی و آمادگی بهتر برای نحوه مقابله با آنها مورد استفاده قرار گیرند. به همین دلیل معمولا پس از بحرانها محققان وارد عمل شده و تحقیقات گسترده ای را در زمینه های مختلف آغاز می نمایند. در این بحث کوتاه به مناسبت سالگرد زلزله بم نگاهی به پیامدهای تحقیقاتی زلزله بم می اندازیم.  

یک جستجوی معمولی در گوگل حدود 33400 مورد در رابطه با زلزله بم به زبان انگلیسی ارایه می دهد.  همین جستجو نتیجه ای معادل 47900 مورد به زبان فارسی به دست می دهد. اگر این جستجو را در گوگل اسکولار (Google Scholar) انجام دهیم در حدود 1490 مورد پیدا می شود. اینها در حقیقت مجموعه مقالات علمی و گزارشات کارشناسی و تحقیقی هستند که در رابطه با زلزله بم در مجلات مختلف از زمان وقوع زلزله تا کنون چاپ شده اند.  به عنوان مقایسه این جستجو را اگر در مورد سونامی سال 2004 در آسیا که دقیقا یک سال بعد از زلزله بم رخ داد انجام دهیم تعداد 5110 مورد به دست می آید و اگر همین را جستجو را در مورد طوفان کاترینا (Hurricane Katrina) که در سال 2005 در آمریکا روی داد انجام دهیم تعداد 40900 مورد مقاله و گزارش تحقیقاتی به دست می آید. اگر چه لزوما همه تحقیقات انجام شده در این سیستمها قابل رد یابی نیستند ولی درصد بالایی از آنها در این موتور جستجو فهرست می شوند. این بررسی بسیار مقدماتی نشان می دهد که بحرانها به میزان یکسانی مورد تحقیق و بررسی قرار نمی گیرند. از مجموع 1490 مورد یافت شده در گوگل اسکولار در مورد زلزله بم  140 مورد مربوط به سال 2004 میلادی بوده و سپس به تدریج تا سال 2008 بر تعداد آنها افزوده شده و به 217 مورد در این سال می رسد. از سال 2009 این روند رو به کاهش نهاده و به 152 مورد در سال 2010 می رسد.    

سال

تعداد مقالات انگلیسی فهرست شده  در مورد زلزله بم

2004

140

2005

153

2006

172

2007

164

2008

217

2009

192

2010

152

 

همین بررسی را اگر در بانکهای اطلاعاتی مربوط به مجلات معتبر بین المللی انجام دهیم به تعداد کمتری مقاله برخورد می کنیم.  برای نمونه من جستجویی را درScholar Portal  انجام دادم. در این جستجو در حدود 121 رکورد یافت شد که فقط 98 مورد آنها مقالات تحقیقاتی می باشند. این مقالات در حدود 60 مجله در حوزه های مختلف علمی به چاپ رسیده اند. نگاهی به عناوین مقالات نشان می دهد که اکثرین مقالات مربوط به رشته های مهندسی و علوم بوده و سایر مقالات در رشته های دیگر علمی پراکنده می باشند.  تعداد مقالات مربوط به حوزه های مدیریت بحران و علوم انسانی و اجتماعی بسیار محدود می باشند.  این نشان می دهد که محققان ایرانی در زمینه های انسانی و اجتماعی و مدیریتی بحران کمتر تحقیق می نمایند. از لحاظ نویسندگان هم با نگاهی اجمالی می توان به این نتیجه رسید که اگر چه درصد بالایی از این مقالات دارای نویسندگان ایرانی هستند ولی تعدادی از آنها توسط محققان دیگر کشورها تهیه شده اند. فقط برای مقایسه بهتر من همین جستجو را در همین بانک اطلاعاتی برای طوفان کاترینا که تقریبا یک سال و نیم بعد از زلزله بم رخ داد انجام دادم. در اینجا به 2262  مقاله برخورد کردیم که درصد بسیار بالایی از آنها توسط محققان علوم انسانی و اجتماعی نوشته شده اند. البته ناگفته نماند که محققان ایرانی تعداد قابل توجهی مقاله به زبان فارسی در مجلات داخلی به چاپ رسانده اند که در یک بررسی جامعتر باید مورد توجه قرار گیرند.  

فهرست مجلات و همچنین مقالات چاپ شده در رابطه با زلزله بم در اینجا ارایه شده اند. اگر خوانندگان محترم هر کدام از این مقالات را نیاز داشته و خود به آن دسنرسی ندارند می توانند با نویسنده این وبلاگ تماس بگیرند. 


1. Geophysical Journal International (7)

2. Disaster Prevention and Management (6)

3. Remote Sensing of Environment (5)

4. International Social Work (4)

5. Journal of Geophysics and Engineering (3)

6. Natural Hazards (3)

7. Tectonophysics (3)

8. Australasian Psychiatry (2)

9. Chinese Journal of Traumatology English Edition (2)

10. Comparative Studies of South Asia, Africa and the Middle East (2)

11. Addiction Research & Theory (1)

12. Ageing and Society (1)

13. American Journal of Kidney Diseases (1)

14. Annals of Emergency Medicine (1)

15. Archaeologies (1)

16. Australasian Psychiatry (2)

17. Biologicals (1)

18. Bulletin of Earthquake Engineering (1)

19. Chinese Journal of Traumatology (English Edition) (1)

20. Chinese Journal of Traumatology English Edition (2)

21. Clinical Pediatric Emergency Medicine (1)

22. Comparative Studies of South Asia, Africa and the Middle East (2)

23. Computer Methods in Applied Mechanics and Engineering (1)

24. Construction and Building Materials (1)

25. Convergence (1)

26. Current Sociology (1)

27. Depression and Anxiety (2)

28. Disaster Prevention and Management (6)

29. Engineering Structures (2)

30. Geophysical Journal International (7)

31. Geoscience and Remote Sensing Letters, IEEE (1)

32. Geoscience and Remote Sensing, IEEE Transactions on (2)

33. Geotechnical and Geological Engineering (1)

34. IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing (2)

35. Injury (2)

36. International Journal of Applied Earth Observations and Geoinformation (1)

37. International Journal of Project Management (1)

38. International Journal of Social Psychiatry (2)

39. International Nursing Review (1)

40. International Review of Psychiatry (1)

41. International Social Work (4)

42. ISPRS Journal of Photogrammetry and Remote Sensing (1)

43. Journal of Affective Disorders (2)

44. Journal of Applied Geophysics (1)

45. Journal of Asian Earth Sciences (1)

46. Journal of Constructional Steel Research (1)

47. Journal of Geodynamics (2)

48. Journal of Geophysics and Engineering (3)

49. Journal of Seismology (1)

50. Journal of Soils and Sediments (1)

51. Journal of Structural Geology (1)

52. Journal of Traumatic Stress (1)

53. Natural Hazards (3)

54. Progress in Physical Geography (2)

55. Pure and Applied Geophysics (2)

56. Remote Sensing of Environment (5)

57. Soil Dynamics and Earthquake Engineering (2)

58. Structural Survey (2)

59. Tectonophysics (3)

60. The Washington Quarterly (2)


1. Some lessons learned from post-earthquake damage survey of structures in Bam, Iran earthquake of 2003 , Structural Survey (January 2005), 23 (3), pg. 180-192, Ali Mehrabian; Achintya Haldar

2. A hybrid method for simulating near-source, broadband seismograms: Application to the 2003 Bam earthquake (Mw 6.5) , Tectonophysics (May 2010), 487 (1-4), pg. 46-58, Ahmad Nicknam; Yasser Eslamian

3. Stress inversion from the focal mechanism solution of Bam earthquake aftershocks (Iran, 2003), Journal of Geophysics and Engineering (September 2010), 7 (3), pg. 290-301, Vahidoddin Fattahpour; Mahdi Moosavi

4. Applying the Coulomb failure function with an optimally oriented plane to the 2008 Mw 7.9 Wenchuan earthquake triggering, Tectonophysics (August 2010), 491 (1-4), pg. 119-126, Caijun Xu; Jianjun Wang; Zhenhong Li; Jane Drummond

5. Near-fault strong motion complexity of the 2003 Bam earthquake (Iran) and low-frequency ground motion simulation , Geophysical Journal International (August 2007), 170 (2), pg. 679-686, M. R. Ghayamghamian; Y. Hisada

6. Iran public education and awareness program and its achievements, Disaster Prevention and Management (January 2010), 19 (1), pg. 32-47, Farokh Parsizadeh; Mohsen Ghafory-Ashtiany

7. Study of a semi-rigid steel braced building damaged in the Bam earthquake, Journal of Constructional Steel Research (June 2008), 64 (6), pg. 704-721, B. Hosseini Hashemi; M. Hassanzadeh

8. Social work responses to earthquake disasters: A social work intervention in Bam, Iran, International Social Work (May 2007), 50 (3), pg. 334-346, Reza Javadian

9. Epidemiologic Aspects of the Bam Earthquake in Iran: The Nephrologic Perspective, American Journal of Kidney Diseases (March 2006), 47 (3), pg. 428-438, Parta Hatamizadeh; Iraj Najafi; Raymond Vanholder; Farin Rashid-Farokhi; Hooshang Sanadgol; Shiva Seyrafian; Ahmad Mooraki; Shahnaz Atabak; Hamidreza Samimagham; Vahid Pourfarziani; Behrooz Broumand; Wim Van Biesen; Norbert Lameire

10. Hybrid stochastic finite fault modeling of 2003, M6.5, Bam earthquake (Iran) , Journal of Seismology (January 2006), 10 (1), pg. 91-103, Dariush Motazedian; Aliakbar Moinfar

11. Combination of Precise Leveling and InSAR Data to Constrain Source Parameters of the Mw = 6.5, 26 December 2003 Bam Earthquake , Pure and Applied Geophysics (January 2006), 163 (1), pg. 1-18, Mahdi Motagh; Jürgen Klotz; Farokh Tavakoli; Yahya Djamour; Siavash Arabi; Hans-Ulrich Wetzel; Jochen Zschau

12. Nonlinear Analysis of Local Site Effects on Seismic Ground Response in the Bam Earthquake , Geotechnical and Geological Engineering (February 2008), 26 (1), pg. 91-100, M. H. T. Rayhani; M. H. El Naggar; S. H. Tabatabaei

13. Bam earthquake reconstruction assessment, Structural Survey (January 2008), 26 (5), pg. 387-399, Alireza Fallahi

14. The 2003 Bam (SE Iran) earthquake: precise source parameters from satellite radar interferometry , Geophysical Journal International (December 2004), 159 (3), pg. 917-922, R. Wang; Y. Xia; H. Grosser; H.-U. Wetzel; H. Kaufmann; J. Zschau

15. InSAR surface displacement field and fault modelling for the 2003 Bam earthquake (southeastern Iran) , Journal of Geodynamics (September 2005), 40 (2-3), pg. 347-353, S. Stramondo; M. Moro; C. Tolomei; F.R. Cinti; F. Doumaz

16. The 2003 December 26 Bam earthquake (Iran), Mw 6.6, aftershock sequence , Geophysical Journal International (October 2005), 163 (1), pg. 90-105, M. Tatar; D. Hatzfeld; A. S. Moradi; A. Paul

17. 3-D velocity structure of the 2003 Bam earthquake area (SE Iran): Existence of a low-Poisson's ratio layer and its relation to heavy damage , Tectonophysics (May 2006), 417 (3-4), pg. 269-283, H. Sadeghi; S.M.F. Aghda; S. Suzuki; T. Nakamura

18. Effect of Fluid Therapy on Prevention of Acute Renal Failure in Bam Earthquake Crush Victims , Renal Failure (January 2008), 30 (9), pg. 831-835, Mohammad Mahdi Sagheb; Maryam Sharifian; Jamshid Roozbeh; Maryam Moini; Khodakaram Gholami; Hossein Sadeghi

19. Integration of InSAR Time-Series Analysis and Water-Vapor Correction for Mapping Postseismic Motion After the 2003 Bam (Iran) Earthquake , IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing (September 2009), 47 (9), pg. 3220-3230, Zhenhong Li; E.J. Fielding; P. Cross

20. Post-Bam earthquake: recovery and reconstruction , Natural Hazards (February 2008), 44 (2), pg. 229-241, Mohsen Ghafory-Ashtiany; Mahmood Hosseini

21. On the December 26, 2003, southeastern Iran earthquake in Bam region  , Engineering Structures (July 2004), 26 (8), pg. 1055-1070, M. Ahmadizadeh; H. Shakib

22. Older people's needs following major disasters: a qualitative study of Iranian elders' experiences of the Bam earthquake , Ageing and Society (January 2010), 30 (1), pg. 11-23, ALI ARDALAN; MONIR MAZAHERI; KOUROSH HOLAKOUIE NAIENI; MOHSEN REZAIE; FARIBA TEIMOORI; FARSHAD POURMALEK

23. Musculoskeletal injuries associated with earthquake - A report of injuries of Iran's December 26, 2003 Bam earthquake casualties managed in tertiary referral centers, Injury (January 2005), 36 (1), pg. 27-32, T. Mohammad Naghi; K. Kambiz; J.M. Shahriar; T. Afshin; S. Kamrani Reza; P. Behnam; A. Harandi Bahador

24. Stress transfer relations among the earthquakes that occurred in Kerman province, southern Iran since 1981 , Geophysical Journal International (October 2006), 167 (1), pg. 309-318, Suleyman S. Nalbant; Sandy Steacy; John McCloskey

25. Crisis in Urban Water Systems during the Reconstruction Period: A System Dynamics Analysis of Alternative Policies after the 2003 Earthquake in Bam-Iran, Water Resources Management (September 2010), 24 (11), pg. 2567-2596, Ali Bagheri; Moosa Darijani; Ali Asgary; Saeed Morid

26. Reconstruction management policies in residential and commercial sectors after the 2003 bam earthquake in Iran , Natural Hazards (August 2010), 54 (2), pg. 289-306, Babak Omidvar; Hossein Zafari; Sahar Derakhshan

27. Mapping active fault associated with the 2003 Mw 6.6 Bam (SE Iran) earthquake with ASTER 3D images , Remote Sensing of Environment (August 2004), 92 (2), pg. 153-157, B. Fu; Y. Ninomiya; X. Lei; S. Toda; Y. Awata

28. Analysis of injuries and treatment of 3 401 inpatients in 2008 Wenchuan earthquake—based on Chinese Trauma Databank , Chinese Journal of Traumatology (English Edition) (October 2010), 13 (5), pg. 297-303, Jun QIU; Guo-dong LIU; Su-xing WANG; Xiu-zhu ZHANG; Liang ZHANG; Yang LI; Dan-feng YUAN; Zhi-huan YANG; Ji-hong ZHOU

29. Data collection after massive natural disasters (focusing on Bam earthquake, Iran), Disaster Prevention and Management (January 2010), 19 (5), pg. 541-547, Farzaneh Zolala

30. Psychological consequences of the Bam earthquake on professional and nonprofessional helpers , Journal of Traumatic Stress (October 2005), 18 (5), pg. 477-483, Hassan Hagh-Shenas; Mohammad Ali Goodarzi; Gholamreza Dehbozorgi; Hassan Farashbandi

31. The Bam Earthquake of 26 December 2003 , Bulletin of Earthquake Engineering (January 2004), 2 (2), pg. 119-153, Farrokh Nadim; Masoud Moghtaderi-Zadeh; Conrad Lindholm; Arild Andresen; Svein Remseth; Mohammad Javad Bolourchi; Mohammad Mokhtari; Eirik Tvedt

32. Analysis of 274 patients with extremity injuries caused by the Bam earthquake , Chinese Journal of Traumatology English Edition (February 2009), 12 (1), pg. 10-13, Javad Salimi; Maryam Abbasi; Ali Khaji; Moosa Zargar

33. Generation of three-dimensional deformation maps from InSAR data using spectral diversity techniques , ISPRS Journal of Photogrammetry and Remote Sensing (July 2010), 65 (4), pg. 388-394, E. Erten; A. Reigber; O. Hellwich

34. Seismotectonic, rupture process, and earthquake-hazard aspects of the 2003 December 26 Bam, Iran, earthquake, Geophysical Journal International (September 2006), 166 (3), pg. 1270-1292, J. Jackson; M. Bouchon; E. Fielding; G. Funning; M. Ghorashi; D. Hatzfeld; H. Nazari; B. Parsons; K. Priestley; M. Talebian; M. Tatar; R. Walker; T. Wright

35. Musculoskeletal injuries associated with earthquake: A report of injuries of Iranʼs December 26, 2003 Bam earthquake casualties managed in tertiary referral centers, Injury (January 2005), 36 (1), pg. 27-32, Tahmasebi Mohammad Naghi; Kiani Kambiz; Jalali Mazlouman Shahriar; Taheri Afshin; Shahriar Kamrani Reza; Panjavi Behnam; Alami Harandi Bahador

36. Advances in interferometric synthetic aperture radar (InSAR) in earth system science, Progress in Physical Geography (December 2009), 33 (6), pg. 769-791, Helmut Rott

37. Exploiting SAR and VHR Optical Images to Quantify Damage Caused by the 2003 Bam Earthquake, IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing (January 2009), 47 (1, 1), pg. 145-152, M. Chini; N. Pierdicca; W.J. Emery

38. Coseismic Three-Dimensional Displacements Determined Using SAR Data: Theory and an Application Test , Pure and Applied Geophysics (September 2009), 166 (8-9), pg. 1403-1424, Pablo González; José Fernández; Antonio Camach

39. Mental health preparedness for natural disasters in Iran , Natural Hazards (February 2008), 44 (2), pg. 243-252, Naghmeh Sadeghi; Mohammad H. Ahmadi

40. Coseismic fault rupture detection and slip measurement by ASAR precise correlation using coherence maximization: application to a north-south blind fault in the vicinity of Bam (Iran) , Geoscience and Remote Sensing Letters, IEEE (April 2006), 3 (2), pg. 187-191, F. Sarti; P. Briole; M. Pirri

41. Disasters: lessons from the past 105 years , Disaster Prevention and Management (January 2008), 17 (1), pg. 62-82, Kourosh Eshghi; Richard C. Larson

42. U.S. Foreign Policy and the Future of Democracy in Iran, The Washington Quarterly (June 2005), 28 (3), pg. 41-56, Abbas Milani

43. Earthquake relief: Iranian nurses’ responses in Bam, 2003, and lessons learned, International Nursing Review (March 2007), 54 (1), pg. 13-18, A. N. Nasrabadi; H. Naji; G. Mirzabeigi; M. Dadbakhs

44. A neural network approach using multi-scale textural metrics from very high-resolution panchromatic imagery for urban land-use classification , Remote Sensing of Environment (June 2009), 113 (6), pg. 1276-1292, Fabio Pacifici; Marco Chini; William J. Emery

45. The impact of bam earthquake on substance users in the first 2 weeks: A rapid assessment, Journal of Urban Health (September 2005), 82 (3), pg. 370-377, Afarin Rahimi Movaghar; Reza Rad Goodarzi; Elahen Izadian; Mohammad Reza Mohammadi; Mehdi Hosseini; Mohsen Vazirian

46. The Al Hoceima (Morocco) earthquake of 24 February 2004, analysis and interpretation of data from ENVISAT ASAR and SPOT5 validated by ground-based observations, Remote Sensing of Environment (February 2009), 113 (2), pg. 306-316, A. Tahayt; K.L. Feigl; T. Mourabit; A. Rigo; R. Reilinger; S. McClusky; A. Fadil; E. Berthier; L. Dorbath; M. Serroukh; F. Gomez; D. Ben Sari

47. Simplified analysis of seismic in-plane stresses in composite and jointed tunnel linings, Soil Dynamics and Earthquake Engineering (December 2008), 28 (12), pg. 1063-1077, Hany El Naggar; Sean D. Hinchberger; M. Hesham El Naggar

48. Training, motivation, and performance: The case of human resource management in construction projects in Mashhad, Iran , International Journal of Project Management (July 2009), 27 (5), pg. 471-480, Amin Akhavan Tabassi; A.H. Abu Bakar

49. Measuring coseismic deformation on the northern segment of the Bam-Baravat escarpment associated with the 2003 Bam (Iran) earthquake, by correlation of very-high-resolution satellite imagery, Geophysical Journal International (May 2008), 173 (2), pg. 459-464, M. de Michele; D. Raucoules; H. Aochi; N. Baghdadi; C. Carnec

50. The source motion of 2003 Bam (Iran) earthquake constrained by satellite and ground-based geodetic data , Geophysical Journal International (June 2007), 169 (3), pg. 849-865, M. Peyret; J. Chéry; Y. Djamour; A. Avallone; F. Sarti; P. Briole; M. Sarpoulaki

51. The Bam (Iran) Earthquake of December 26, 2003: From an engineering and seismological point of view , Journal of Asian Earth Sciences (September 2006), 27 (5), pg. 576-584, H. Ramazi; H.S. Jigheh

52. Public and Private Lives in Iran: An Introduction to the Archaeology of the 2003 Bam Earthquake, Archaeologies (April 2010), 6 (1), pg. 29-47, Leila Yazdi

53. Enhancement of community preparedness for natural disasters: The role of social work in building social capital for sustainable disaster relief and management , International Social Work (May 2007), 50 (3), pg. 357-369, Golam Mathbor

54. A time integration algorithm for linear transient analysis based on the reproducing kernel method, Computer Methods in Applied Mechanics and Engineering (September 2009), 198 (41-44), pg. 3361-3377, Siamak Soleymani Shishvan; Assadollah Noorzad; Anooshiravan Ansari

55. Children affected by earthquakes and their immediate emotional needs, International Social Work (January 2009), 52 (1), pg. 96-106, Taghi Doostgharin

56. The Formation of a Disaster Community in Cyberspace: The Role of Online News Media after the 2001 Gujarat Earthquake , Convergence (August 2005), 11 (3), pg. 40-56, Kris Kodrich; Melinda Laituri

57. General Mental Health, Quality of Life and Suicide-Related Attitudes Among Kurdish People in Iran, International Journal of Social Psychiatry (September 2008), 54 (5), pg. 457-468, N. Mofidi; M. Ghazinour; M. Araste; L. Jacobsson; J. Richter

58. Iran: The Gridlock Between Demography and Democracy, SAIS Review (September 2004), 24 (2), pg. 45-53, Sanam Vakil

59. Soil and sediment quality and composition as factors in the distribution of damage at the December 26, 2003, Bam area earthquake in SE Iran (M s = 6.6), Journal of Soils and Sediments (February 2009), 9 (1), pg. 23-32, Khalil Rezaei; Bernard Guest; Anke Friedrich; Farajollah Fayazi; Mohamad Nakhaei; Seyed Aghda; Ali Beitollahi

60. Secondary definitive surgery for multiple injuries from Wenchuan earthquake in China, Chinese Journal of Traumatology English Edition (February 2009), 12 (1), pg. 38-40, Jian-ning ZHAO; Rui WANG; Bei-yue WANG; Xin SHI; Guang-ping MAO; Ni-rong BAO; Hong-bo QIAN; Yu CONG

61. Acute stress reactions among medical and non-medical personnel in a general hospital under missile attacks, Depression and Anxiety (February 2009), 26 (2), pg. 123-128, Danny Koren; Yael Caspi; Ronit Leiba; Doron Bloch; Batia Vexler; Ehud Klein

62. The patterns of antihypertensive drug prescription by cardiologists in Kerman province of Iran, 2006, Pharmacoepidemiology and Drug Safety (February 2008), 17 (2), pg. 180-185, Gholamreza Sepehri; Nooshin Talebizadeh; Ali Mirzazadeh; Mottahareh Mohsenbeigi

63. The role of earthquake information management systems (EIMSs) in reducing destruction, Disaster Prevention and Management (January 2009), 18 (2), pg. 150-161, Sima Ajami; Mahshid Fattahi

64. Depression and PTSD symptoms among bereaved adolescents 6½ years after the 1988 spitak earthquake, Journal of Affective Disorders (January 2009), 112 (1-3), pg. 81-84, Armen K. Goenjian; David Walling; Alan M. Steinberg; Alexandra Roussos; Haig A. Goenjian; Robert S. Pynoos

65. Management of blood system in disasters, Biologicals (January 2010), 38 (1), pg. 87-90, Kumudu K.S. Kuruppu

66. Evolution of post-seismic ground deformation of the Athens 1999 earthquake observed by SAR interferometry, Journal of Applied Geophysics (September 2009), 69 (1), pg. 16-23, M. Foumelis; Is. Parcharidis; E. Lagios; N. Voulgaris

67. Earthquakes and Children: The Role of Psychologists With Families and Communities, Professional Psychology: Research and Practice (February 2010), 41 (1), pg. 1-9, Gayla Margolin; Michelle C. Ramos; Elyse L. Guran

68. The effect of scale on the structural behaviour of masonry under compression, Construction and Building Materials (January 2011), 25 (1), pg. 303-307, A. Mohammed; T.G. Hughes; A. Mustapha

69. The Association Between Roofing Material and Head Injuries During the 2008 Wenchuan Earthquake in China, Annals of Emergency Medicine (September 2009), 54 (3), pg. e10-e15, Lei Wang; De-lin Lei; Li-sheng He; Yan-pu Liu; Yong Long; Jian Cao; Meng Cao; Jian-hua Wei; Yi-min Zhao

70. Surface displacement of the Mw 7 Machaze earthquake (Mozambique): Complementary use of multiband InSAR and radar amplitude image correlation with elastic modelling, Remote Sensing of Environment (October 2010), 114 (10), pg. 2211-2218, D. Raucoules; B. Ristori; M. de Michele; P. Briole

71. Preparing for Natural Disasters, Clinical Pediatric Emergency Medicine (September 2009), 10 (3), pg. 144-148, Mark Waltzman; Eric Fleegler

72. Influence of constrained conditions on the character of deformation and fracture of block media under shear loads, Physical Mesomechanics (May 2010), 13 (3-4), pg. 164-172, S.V. Astaforov; E.V. Shilko; S.G. Psakhie

73. Psychiatric disorders among disaster bereaved: an interview study of individuals directly or not directly exposed to the 2004 tsunami , Depression and Anxiety (December 2009), 26 (12), pg. 1127-1133, Pål Kristensen; Lars Weisæth; Trond Heir

74. Depression and PTSD symptoms among bereaved adolescents 6½ years after the 1988 spitak earthquake, Journal of Affective Disorders (January 2009), 112 (1-3), pg. 81-84, Armen K. Goenjian; David Walling; Alan M. Steinberg; Alexandra Roussos; Haig A. Goenjian; Robert S. Pynoos

75. The role of the polyol pathway in acute kidney injury caused by hindlimb ischaemia in mice , The Journal of Pathology (April 2010), 220 (5), pg. 530-541, Soroku Yagihashi; Hiroki Mizukami; Saori Ogasawara; Shin-Ichiro Yamagishi; Hitoshi Nukada; Noriaki Kato; Chihiro Hibi; Sookja Chung; Stephen Chung

76. Psychological Health of Earthquake Survivors in Pakistan, Psychology and Developing Societies (July 2009), 21 (2), pg. 183-207, Kausar Suhail; Farah Malik; Iftikhar Mir; Syeda Hasan; Abida Sarwar; Samra Tanveer

77. Theory, training and timing: Psychosocial interventions in complex emergencies, International Review of Psychiatry (January 2006), 18 (3), pg. 259-264, William Yule

78. Deciphering Iran: The Political Evolution of the Islamic Republic and U.S. Foreign Policy After September 11 , Comparative Studies of South Asia, Africa and the Middle East (April 2004), 24 (1), pg. 159-172, Bahram Rajaee

79. View of Islam on earthquakes, human vitality and disaster, Disaster Prevention and Management (January 2009), 18 (3), pg. 218-232, Mohsen Ghafory-Ashtiany

80. Pragmatism in the Midst of Iranian Turmoil , The Washington Quarterly (September 2004), 27 (4), pg. 33-56, Ray Takeyh; Nikolas K Gvosdev

81. Indian Ocean tsunami and aftermath: Need for environment-disaster synergy in the reconstruction process, Disaster Prevention and Management (January 2006), 15 (1), pg. 5-20, Rajib Shaw

82. The Politics of/in Blogging in Iran, Comparative Studies of South Asia, Africa and the Middle East (December 2007), 27 (3), pg. 563-579, Gholam Khiabany; Annabelle Sreberny

83. Earth surface deformation analysis of 2005 Qeshm earthquake based on three-dimensional displacement field derived from radar imagery measurements, International Journal of Applied Earth Observations and Geoinformation (April 2009), 11 (2), pg. 156-166, Masoome Amighpey; Behzad Vosooghi; Maryam Dehghani

84. A follow-up study of drug users in Southern Iran, Addiction Research & Theory (January 2010), 18 (1), pg. 59-70, Siavash Jafari; Afarin Rahimi-Movaghar; Kevin J.P. Craib; Souzan Baharlou; Richard Mathias

85. Stochastic modeling of Iranian earthquakes and estimation of ground motion for future earthquakes in Greater Tehran, Soil Dynamics and Earthquake Engineering (April 2009), 29 (4), pg. 722-741, Hamid Zafarani; Assadollah Noorzad; Anooshirvan Ansari; Khosro Bargi

86. Active faulting, earthquakes, and restraining bend development near Kerman city in southeastern Iran, Journal of Structural Geology (August 2010), 32 (8), pg. 1046-1060, Richard Thomas Walker; Morteza Talebian; Sohei Saiffori; Robert Alastair Sloan; Ali Rasheedi; Natasha MacBean; Abbas Ghassemi

87. Application of wavelet multi-resolution analysis for correction of seismic acceleration records , Journal of Geophysics and Engineering (December 2007), 4 (4), pg. 362-377, Anooshiravan Ansari; Assadollah Noorzad; Mehdi Zare

88. Assessment and prediction of natural hazards from satellite imagery, Progress in Physical Geography (October 2007), 31 (5), pg. 459-470, Thomas Gillespie; Jasmine Chu; Elizabeth Frankenberg; Duncan Thomas

89. Surface deformation time series and source modeling for a volcanic complex system based on satellite wide swath and image mode interferometry: The Lazufre system, central Andes , Remote Sensing of Environment (October 2009), 113 (10), pg. 2062-2075, Jan Anderssohn; Mahdi Motagh; Thomas R. Walter; Matthias Rosenau; Hermann Kaufmann; Onno Oncken

90. Behavioural and Emotional Problems in Iranian Children Four Years After Parental Death in an Earthquake, International Journal of Social Psychiatry (March 2010), 56 (2), pg. 158-167, M. Kalantari; P. Vostanis

91. Learning the lessons of Bam: The role of social capital, International Social Work (May 2007), 50 (3), pg. 347-356, Habib Aghabakhshi; Claire Gregor

92. Analysis of Iranian strong-motion data using the specific barrier model , Journal of Geophysics and Engineering (December 2007), 4 (4), pg. 415-428, M Mousavi; H Zafarani; A Noorzad; A Ansari; K Bargi

93. Prevalence and predictors of posttraumatic stress disorder, anxiety, depression, and burnout in Pakistani earthquake recovery workers, Psychiatry Research (January 2011), 185 (1-2), pg. 161-166, Thomas Ehring; Saiqa Razik; Paul M.G. Emmelkamp

94. RELIGION AND SPIRITUALITY: Psychiatry and Islam, Australasian Psychiatry (January 2004), 12 (4), pg. 381-385, Saxby Pridmore; Mohamed Iqbal Pasha

95. Reappraising the Risk Society Thesis: Telescopic Sight or Myopic Vision?, Current Sociology (November 2007), 55 (6), pg. 793-813, Gabe Mythen

96. Case study: Analytical investigation on the failure of a two-story RC building damaged during the 2007 Pisco-Chincha earthquake, Engineering Structures (July 2010), 32 (7), pg. 1876-1887, Oh-Sung Kwon; Eungsoo Kim


+ نوشته شده در  یکشنبه پنجم دی ۱۳۸۹ساعت 18:54  توسط دکتر علی عسگری- Dr. Ali Asgary  |